Chcete stravné v hotovosti, na kartu alebo vo forme lístkov? Možno už o pár mesiacov budete aj vy postavený pred túto otázku. Kroky vlády totiž smerujú k tomu, že to bude práve zamestnanec, kto rozhodne o forme, akou mu bude po novom vyplácané stravné. Pre zamestnávateľov síce ďalšia zbytočná administratíva, ale pre zamestnanca atraktívna ponuka. Alebo žeby nie?

O riziku nahradenia časti mzdy finančným príspevkom na stravovanie sa už v súvislosti s pripravovanými zmenami v Zákonníku práce hovorí dlhšie. Na túto hrozbu, dokonca, upozornilo pri pripomienkovaní návrhu aj ministerstvo financií. Hlavným rizikom je to, že vám zamestnávateľ vyplatí časť mzdy cez finančný príspevok. Na takomto vyplácaní sa síce dopredu dohodnete s vidinou šetrenia na daniach a odvodoch (od ktorých je príspevok na stravu oslobodený), ale riskujete, že vám peniaze budú chýbať keď ich budete potrebovať najviac. 

Ak na takúto dohodu pristanete, znižujete si do budúcnosti sociálne dávky, či už OČR, PN alebo napríklad aj materskú. Pretože práve zdaniteľný príjem je jedným z parametrov, na základe ktorých vám Sociálna poisťovňa vypočítava výšku dávok, keď ich potrebujete.

Vyšší plat už predsa máte

Nahrádzania mzdy sa neobáva iba Ministerstvo financií SR. Ako ukázal prieskum, ľudia majú obavy, že stravné v hotovosti nahrá do kariet v tomto smere ich zamestnávateľovi. Viac ako polovica si myslí, že ak by prišli žiadať o zvýšenie mzdy, s veľkou pravdepodobnosťou by ich zamestnávateľ odbil. 74 % má za to, že odpoveďou by bolo, že už predsa vďaka stravnému vyššiu mzdu majú. 54 %, dokonca, vidí problém v tabuľkovo nastavenom plate, ktorý by bránil ďalšiemu zvyšovaniu. To vyplynulo z prieskumu agentúry 2muse z februára 2020 v čase, keď Slováci ešte necítili ekonomické dopady koronavírusovej krízy. Dnes by výsledky vyšli možno ešte horšie.

Ak nechcete gastráče, gastrokarta je lepšou voľbou

Kam môže táto možnosť voľby smerovať? Nie je vylúčené, že stravné postupne zanikne vo mzde a stratí svoj účel. Aj samotní politici presadzujúci finančný príspevok na stravovanie avizujú, že pri aktuálnom návrhu na zavedenie finančného príspevku nejde o poslednú zmenu. Neustále diskusie o tom či zaviesť hotovosť alebo ponechať lístky ale aj kto bude rozhodovať o forme jeho vyplácania, môžu viesť k otázke či stravné vôbec ako benefit ponechať.

Aj preto, ak chceme na Slovensku zachrániť stravné ako také, malo by po otázke nášho nadriadeného ohľadom formy vyplácania stravného zaznieť: „Poprosím stravné na kartu.“ či „Zostávam pri gastrolístkoch.“ Pretože len tak si budete istí, že v čase keď to budete potrebovať najviac, nebudete mať zbytočne nižšiu PN, OČR či materskú.